جهت آشنایی با شرایط ثبت برند در استرالیا در ابتدا بهتر است به ارائه توضیحاتی از این کشور بپردازیم. کشور استرالیا به عنوان ششمین کشور پهناور جهان، به عنوان بزرگترین جزیره دنیا نیز شناخته می شود که با وجود مساحت فراوان، جمعیت چندانی را در خود جای نداده است.
این کشور پهناور با جمعیتی اندک، دارای ثروت فراوان و اقتصادی موفق است و با توجه به همین نکات هر ساله پذیرای مهاجرین بسیاری از سراسر جهان می باشد که مایل هستند به این کشور مهاجرت نمایند. مهاجرت به کشور استرالیا از راه های متفاوتی امکان پذیر است که یکی از رایجترین آنها راه اندازی کسب و کار و سرمایه گذاری در این کشور می باشد.

معمولاً یکی از مهمترین اقدامات برای افرادی که در استرالیا اقدام به راه اندازی کسب و کار می نمایند، ثبت برند می باشد.
برند به طور کلی عبارت است از یک نشانه، طرح یا علامت که کالا یا خدماتی را از نمونه های مشابه در بازار متمایز می نماید و بنا براین یکی از مهمترین عناصر تبلیغاتی در دنیای امروز است و تنها از راه ثبت قانونی آن است که می توان جلوی جعل و سوء استفاده های احتمالی از برند را گرفت.

ثبت برند در کشور استرالیا که یکی از اعضای موافقتنامه مادرید می باشد، برای سایر کشور های عضو این معاهده چندان دشوار نیست. خوشبختانه ایران نیز یکی از اعضای این موافقت نامه است که متقاضیان می توانند برند مورد نظر خود را از این طریق به ثبت برسانند.

توجه داشته باشید که برای درخواست ثبت بین المللی علامت تجاری در کشورهای دیگر از جمله کشور استرالیا، در ابتدا بایستی علامت مورد نظر در کشور مبداء به ثبت برسد.
بطور کلی جهت ثبت برند در استرالیا و سایر کشورهای عضو معاهده مادرید می بایست مراحل ذیل طی گردد:

1- مراجعه به آدرس اینترنتی MADRID SYSTEM WWW.WIPO.INT جهت دریافت اطلاعات مربوط به ثبت نام و فرم تقاضا (اظهارنامه) و همچنین محاسبه هزینه ها
Fee Calculation -2 یک برگ نامه درخواست ثبت بین المللی خطاب به اداره ثبت علائم تجاری با اشاره به نام کشورهای مورد نظر (بطور مثال استرالیا)
3-ارائه اسناد مبنی بر ثبت داخلی علامت نیز می بایست ضمیمه درخواست شود. توجه داشته باشید که درخواست ثبت برند بین المللی می بایست به صورت دقیق با تصدیق داخلی مطابقت داشته باشد.
4- ارائه معرفی نامه بر روی سربرگ شرکت یا وکالتنامه رسمی وكیل برای (اشخاص حقوقی)
5-مراجعه مالک علامت یا وكیل ایشان با ارائه وکالتنامه رسمی برای (اشخاص حقیقی)
6-دریافت و تکمیل یکی ازسه فــرم مربوط MM1, MM2, MM3 از سایــــت WIPO
7-پرداخت هزینه های مربوطه با فرانک سوئیس محاسبه می گردد. این هزینه با توجه به تعداد طبقه ها و کشورهای مورد تقاضا خواهد بود و می بایست به به حساب WIPO قابل پرداخت گردد.

بطور کلی سیستم مادرید دارای 19 فرم می باشد که تمامی امور مربوط از جمله تقاضای ثبت و تغییرات با همین فرم ها انجام می گیرد.
مدارك موردنیاز جهت ثبت بین المللی علامت تجاری یا برند (تحت سیستم مادرید) در استرالیا:

1-نامه درخواست جهت ثبت بین المللی برند خطاب به اداره ثبت علائم تجاری با درج اسامی كشورهای مورد نظر بطور مثال برای کشور استرالیا
2-معرفی نامه بر روی سربرگ شركت همراه با امضاء مدیران و دارندگان حق امضاء همراه با مهر شركت (اشخاص حقوقی)
3-ارائه وکالتنامه رسمی در صورتی که امور توسط وکیل انجام می کیرد.
4-کپی برابر اصل شناسنامه و كارت ملی مدیران و دارندگان حق امضاء شركت و روزنامه تاسیس و آخرین تغییرات شركت برای اشخاص حقوقی
5-ارائه کپی برابر اصل شناسنامه و كارت ملی برای اشخاص حقیقی
6-اظهارنامه یا اصل گواهی ثبت برند در ایران برای رؤیت و كپی آن برای ضبط در پرونده یا ارائه كپی برابر اصل گواهی ثبت علامت تجاری.
5- تکمیل کردن فرم مخصوص لاتین پس از معرفی كشورهای مورد درخواست.
6- برگه محاسبه هزینه ها به همراه مهر و امضاء متقاضی.